Kolejny wyrok uchylający decyzję Centralnej Komisji
Pod koniec września odbyła się rozprawa przed Wojewódzkim Sądem administracyjnym w Warszawie na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (obecnie RDN) w przedmiocie odmowy przedstawienia kandydatki do tytułu profesora.
Kandydatka otrzymała 7 pozytywnych recenzji osiągnięć naukowych, a mimo to, Centralna Komisja podjęła uchwałę o nieprzedstawianiu jej do tytułu profesora.
Do wyroku odniósł się również pełnomocnik skarżącej – kandydatki do tytułu profesora tytularnego mec. Mariusz Fras:
„Bardzo cieszę się wygranej pani dr hab. Wyrok ten obnaża jak Centralna Komisja ds. stopni i tytułów wydaje decyzję, która razi jednostronnością i przy braku jakiegokolwiek materiału dowodowego ( skarżąca otrzymała 7 recenzji pozytywnych profesorów tytularnych z jej dziedziny medycyny) wydaje decyzję o odmowie przedstawienia kandydatury. Jest to jakieś kuriozum deprecjonujące wartość opinii recenzentów, którzy są biegłymi w sprawie. Sąd nie pozostawił suchej nitki na uzasadnieniu decyzji i braku jego logiki. Rodzi się pytanie retoryczne, które jest śmieszne i tragiczne w postępowaniach awansowych: Jak można odmówić profesury kandydatce, która dostała 7 stanowczych opinii pozytywnych na 7 opinii wydanych na potrzeby tego postępowania? Na to pytanie wszyscy czytający mój komentarz odpowiedzą sobie sami. Pozdrawiam Mariusz Fras”
W przedstawionej sprawie Fundacja Science Watch Polska brała udział jako strona zgodnie z art 31 kpa. Zatem zrobiliśmy kolejny mały krok w budowaniu sprawiedliwego systemu w szkolnictwie wyższym!