WYDARZENIA
 Bezpłatne webinaryKonferencje, szkolenia, warsztaty

Komentarz do publikacji Pana prof. Bogusława Śliwerskiego zamieszczonej 08 listopada 2024 na prywatnym blogu pt. Publicystyczna manipulacja, która jest osobistą ripostą (dodajmy nie pierwszą w ogóle), ale tym razem  na artykuł Pani dr Joanny Gruby pt. Losowanie recenzentów w postępowaniach profesorskich od kuchni i chyba też wcześniejsze dotyczące oceny pracy RDN.

Po liczbie odsłon, w chwili pisania komentarza jest ich ponad 6000, wynika, że temat jest ważny i Jaśnie Członkowie nie mają się co bulwersować. Doskonałość wpisana w nazwie instytucji wcale nie przesądza (i nawet nie powinna) o doskonałości jej członków.  Ten fakt nie jest jednak obiektem zainteresowania Autorki, a więc o żadnej pogardzie dla ekspertów (czytaj członków) nie może być mowy. Z czystej dociekliwości drąży za to sposób dystrybucji recenzji w dość licznej jak na to zadanie grupie profesorów tytularnych, którzy nabyli takie prawo ustawowo. Zawsze pojawi się pytanie o powód takiego stanu rzeczy, gdy jednym przydziela się dużo więcej, a inni muszą obejść się smakiem.

Jeśli spojrzy się na terminy, które wyznaczono  rekordzistom z poszczególnych zespołów to nasuwa się oczywista wątpliwość, że hurtowe pisanie recenzji może odbić się na ich wnikliwości, a więc powierzchowności i rzetelności. Nawet na recenzje dla czasopism zagranicznych przewiduje się 30 dni, a często 45 dni.

Pomijając już przypisywanie sobie przez Pana profesora prawa do wypowiadania się w imieniu członków RDN i wykazywaną przy każdej okazji niechęć, graniczącą z lekceważeniem i obrażaniem osoby Pani Prezes Fundacji Science Watch Polska, która występuje publicznie w ważnej dla środowiska naukowego sprawie chciałbym wyjaśnić kilka spraw i odnieść się do stawianych zarzutów.

Po pierwsze, podstawowe pytanie, to z jakiego powodu członkowie RDN mają być zbulwersowani faktem tej publikacji? Przecież za recenzję pobierają honoraria z kasy państwowej, czyli mówiąc kolokwialnie z kieszeni podatnika. I z tego chociażby względu jakość ich pracy musi podlegać, jeśli już nie ocenie publicznej to z pewnością środowiska naukowego, a organizacja i funkcjonowanie tej instytucji państwowej muszą być transparentne. Po drugie, z wyboru środowiska stali się członkami RDN, ale  nie stali się automatycznie ekspertami (lepiej „nadekspertami) ponad grupę, która ich wybrała.

Typowa hierarchiczna struktura, którą tworzą też władze uczelni przypisując sobie często prawo do dyscyplinowania niepokornych pracowników, a nawet ich poniżania. Ten fakt stara się Autorka rozwinąć i ma do tego prawo. Nic nowego nie wymyśliła, a impuls wyszedł od prominentnego członka RDN, który jak to często bywa, miał chwilę szczerości i sięgnął do „kuchni”. Każdy kto zna otoczenie nauki i panujące w nauce (czytaj polskiej) zwyczaje uzna z pewnością te wypowiedzi za oczywiste i zgodne ze stanem faktycznym. Starsi pamiętają, że  ciągotki do takiego sposobu komunikowania się   z uczestnikami zgromadzeń pozostały z czasów minionych. Z kontekstu tej wypowiedzi wynika jasno, że nie ma mowy o losowaniu, a raczej o wybieraniu z wcześniej przygotowanych list. A kogo i jak się wybierze to już tajemnica poliszynela. Zadanie nie jest na pozór łatwe i zawsze pojawią się głosy krytyczne. I na nie wybrańcy musza być przygotowani. Ciekawi mnie natomiast argumentacja Pana Profesora, dlaczego Autorka i inne osoby uczestniczące w tym spotkaniu mają podważać prawdomówność, przecież nie byle kogo, a wiceprzewodniczącego RDN?

W artykule przestawiono analizę danych, które są publicznie dostępnie, m.in.  w bazach Polon i RAD-on. To, że dokonano przejrzystej klasyfikacji recenzentów na grupy i podgrupy, aby bliżej ocenić zakres korzystania z grupy profesorów tytularnych w recenzjach o nadanie tytułu naukowego powinno być dla Pana profesora chyba zrozumiałe. Do tego nie są potrzebne żadne badania społeczne, ani biegła znajomość ich metodologii. Proponowana lektura też nie jest potrzebna.  Lepiej zamiast dociekać Ile nauki jest w nauce można zastanowić się   Ile polskiej nauki jest w nauce światowej. Wyjdzie to nauce na dobre i uświadomi konieczność ustawicznej pracy na rzecz jej jakości i renomy. Prawdopodobnie Pan profesor zapędził się w swojej niechęci do osoby Autorki i nie przeczytał ze zrozumieniem, co tak naprawdę zamieszczono. Wyjaśniam, że zastosowano dwa różne kryteria (oczywiste dla każdego badacza), tj. kryterium jakościowe przyjęte przy podziale całej grupy profesorów na biorących udział i nie biorących udziału w recenzowaniu oraz kolejno w podziale pierwszej grupy na członków RDN i pozostałych. Już sama liczba pominiętych osób, ok. 36% , a następnie poszerzenie tego zakresu do ok. 50%, o osoby które brały udział raczej symbolicznie (1-2 recenzje), daje dużo do myślenia. Jako kryterium ilościowe przyjęto liczbę sporządzonych recenzji w okresie 2019-2024, czyli w czasie funkcjonowania RDN. Takie rozróżnienie pozwala na dalszą ocenę co do zasadności tworzenia uprzywilejowanych grup recenzentów posiłkując się np. wskaźnikami bibliometrycznymi/naukometrycznymi. Później rozwinę ten aspekt sięgając do rankingu TOP2% w kategorii kariery naukowej (odwiedzający stronę SWP oraz czytający moje publikacje, także w FA i czasopiśmie Mechanik są z nim zaznajomieni), aby udowodnić, kto z tych osób faktycznie ma bardziej (może mieć) moralne prawo do miarodajnej oceny profesorskiego dorobku naukowego w kontekście udokumentowanego  wkładu w naukę światową. Wprowadzam tym samym dodatkowe kryterium jakościowe, czyli uczestnictwo w nauce światowej. Nie mam co do tego wątpliwości, że Pan profesor B. Śliwerski poprze moją propozycję. Chociażby z tego względu, że pracował jakiś czas na Słowacji pomnażając krajowe zasoby kadry naukowej.

Już wcześniej przesłałem Panu prof. G. Węgrzynowi wykaz osób z Sekcji II - Nauki Inżynieryjno-Techniczne, które w 2022 r. znalazły się w tym rankingu. O ile dobrze pamiętam było to 5 osób na ogólną liczbę 35. Chyba nie jest to dobry sygnał, a w innych sekcjach z różnych powodów mogło być jeszcze gorzej. O preferencjach publikacyjnych, które mają na ten fakt ważny wpływ pisałem wcześniej w artykule PREFERENCJE PUBLIKACYJNE: ŚWIAT I POLSKA, FA 02/2024.

Aby wykazać udział członków RDN oraz innych osób w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier za 2023 r., którzy według publikacji na stronie SWP są najczęściej „losowani” do recenzowania wniosków o nadanie tytułu naukowego, przedstawiam poniżej statystyki odniesione do poszczególnych zespołów. Podaję  imiennie, którzy liderzy w tych grupach dostąpili zaszczytu umieszczenia w w/w rankingu.

W tabeli 1 przedstawiono ranking profesorów z RDN, którzy sporządzili największą liczbę recenzji profesorskich.

Tabela 1. Ranking recenzentów wśród członków RDN.

Lp. Imię i nazwisko Liczba recenzji Kadencja FUNKCJA RDN
1. Gaciong Zbigniew 12 I Członek zespołu III Nauk medycznych i nauk o zdrowiu    BRAK
2. Kryger Urszula 10 II Członek zespołu VIII – Sztuki  BRAK
3. Kuskowski Kamil 8 II Członek zespołu VIII – Sztuki   BRAK
4. Gusnar Paweł 7 II Członek zespołu VIII – Sztuki  BRAK
5. Strojek Krzysztof 6 II Członek Zespołu III Nauk medycznych i nauk o zdrowiu BRAK
6. Małachowski Jerzy 6 II Członek Zespołu II Nauk inżynieryjno-technicznych BRAK
7. Sadowski Jerzy 5 II Członek Zespołu II Nauk inżynieryjno-technicznych BRAK
8. Miltyk Wojciech 5 II Członek Zespołu II Nauk inżynieryjno-technicznych BRAK
9. Pielichowski Krzysztof 5 II Członek Zespołu II Nauk inżynieryjno-technicznych JEST

Z listy monopolistów będących członkami RDN tylko jedna osoba z poz. 8 jest wykazana w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier. Co zatem zadecydowało o tak częstym wyborze w recenzowaniu wniosków? Może, jak twierdzi Pan Redaktor (dr hab.) M. Wroński decyduje podejście, że recenzja to SZTUKA i WIEDZA. A nie powinno być odwrotnie?

Tabela 2. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk humanistycznych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Noga Zdzisław  7 Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie BRAK
2. Kotin Mikhail  7 Uniwersytet Zielonogórski BRAK
3. Blaim Artur  6 Uniwersytet Gdański BRAK
4. Golec Janusz  6 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie BRAK
5. Łazuga Waldemar  6 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu BRAK
6. Machcewicz Paweł  6 Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk BRAK
7. Sikorski Tomasz  6 Uniwersytet Szczeciński BRAK
8. Chwalba Andrzej  6 Uniwersytet Jagielloński w Krakowie BRAK

Brak w/w osób w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier.

Tabela 3. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Korbicz Józef 11 Uniwersytet Zielonogórski BRAK
2. Zięba Paweł 10 Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. A. Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk JEST
3. Surowska Barbara 10 Nie dotyczy BRAK
4. Lewandowski Janusz 9 Politechnika Warszawska BRAK
5. Szymański Kazimierz 9 Politechnika Koszalińska BRAK
6. Taler Dawid 8 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki JEST
7. Leszczyński Jacek 8 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie BRAK
8. Jurczyk Mieczysław 8 Politechnika Poznańska JEST
9. Banaszak Zbigniew 8 Politechnika Koszalińska BRAK
10. Wiater Józefa 8 Politechnika Białostocka BRAK
11. Gawlik Józef 8 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki BRAK
12. Winnicki Tomasz 8 Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego BRAK
13. Anielak Anna 8 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki BRAK

Z tego zespołu w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier znalazły się 3 osoby – z poz. 2, 6 i 8.

Tabela 4. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Gaciong Zbigniew 12 Warszawski Uniwersytet Medyczny BRAK
2. Rosińczuk Joanna 11 Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu BRAK
3. Małecki Maciej 10 Warszawski Uniwersytet Medyczny JEST
4. Laskowski Radosław 9 Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego w Gdańsku BRAK
5. Kielan Wojciech 9 Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu BRAK
6. Jackowski Marek 9 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu BRAK
7. Pałka Jerzy 9 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku BRAK
8. Wożakowska-Kapłon Beata 9 Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach BRAK
9. Woynarowski Marek 9 Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach BRAK
10. Kamińska Barbara 9 Akademia Pomorska w Słupsku BRAK
11. Osiński Wiesław 9 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie BRAK
12. Wysokiński Andrzej 9 Uniwersytet Medyczny w Lublinie BRAK
13. Maruniak-Chudek Iwona 9 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach BRAK
14. Janion Marianna 9 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu BRAK
15. Rynkiewicz Andrzej 9 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie BRAK

Jedna osoba z poz. 3 jest wykazana w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier (tylko z CM UJ, a nie z WUM)

Tabela 5. Recenzenci w dziedzinie nauk o rodzinie.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Świątkiewicz Wojciech 1 Uniwersytet Śląski w Katowicach BRAK
2. Bortkiewicz Paweł 1 Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych BRAK
3. Mastalski Janusz 1 Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie BRAK
4. Morciniec Piotr 1 Uniwersytet Opolski BRAK
5. Majcherek Janusz 1 Akademia WSB BRAK

Brak w/w osób w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier.

Tabela 6. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk rolniczych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Zieliński Henryk 11 Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie JEST
2. Sierota Zbigniew 8 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie BRAK
3. Kulig Bogdan 8 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie BRAK
4. Gawlik-Dziki Urszula 8 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie BRAK
5. Budryn Grażyna 8 Politechnika Łódzka JEST

Dwie  osoby z poz. 1 i 5 są wykazane w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier.

Tabela 7. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk społecznych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Szreder Mirosław 11 Uniwersytet Gdański BRAK
2. Miłobędzki Paweł 8 Uniwersytet Gdański BRAK
3. Chmaj Marek 8 Uniwersytet SWPS BRAK
4. Romanowska Maria 7 Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie BRAK
5. Pociecha Józef 7 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie BRAK
6. Osińska Magdalena 7 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu BRAK
7. Kijowski Dariusz 7 Uniwersytet w Białymstoku BRAK

Brak w/w osób w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier.

Tabela 8. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Makowski Mariusz 8 Uniwersytet Gdański BRAK
2. Proń Adam 7 Politechnika Warszawska JEST
3. Latajka Rafał 7 Politechnika Wrocławska BRAK
4. Albrecht Łukasz 6 Politechnika Łódzka BRAK
5. Morzycki Jacek 6 Uniwersytet w Białymstoku BRAK
6. Grochala Wojciech 6 Uniwersytet Warszawski JEST
7. Różalski Antoni 6 Uniwersytet Łódzki BRAK
8. Łojkowska Ewa 6 Uniwersytet Gdański BRAK
9. Łakomska Iwona 6 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu BRAK
10. Grela Karol 6 Uniwersytet Warszawski JEST
11. Lewiński Janusz 6 Politechnika Warszawska BRAK
12. Mitrus Cezary 6 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu BRAK

W rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier wykazane są 3 osoby z poz. 2, 6 i 10.

Tabela 9. Recenzenci, którzy sporządzili największą liczbę recenzji w dziedzinie nauk teologicznych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Machinek Marian 4 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie BRAK
2. Szymik Jerzy 4 Uniwersytet Śląski w Katowicach BRAK
3. Kubacki Zbigniew 4 Akademia Katolicka w Warszawie BRAK
4. Moskałyk Jarosław 4 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  BRAK
5. Araszczuk Stanisław 4 Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu BRAK
6. Kochel Jan 4 Uniwersytet Opolski BRAK

 Brak w/w osób w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier

Tabela 10. TOP 1% recenzentów w dziedzinie nauk weterynaryjnych.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Stefaniak Tadeusz 3 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu BRAK

Brak w/w osób w rankingu TOP2%.

Tabela 11. TOP 1% recenzentów w dziedzinie sztuki.

Lp. Nazwisko i imię Liczba recenzji Uczelnia
1. Dyczewski Dariusz 13 Akademia Sztuki w Szczecinie BRAK
2. Stankiewicz Jakub 11 Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu BRAK
3. Kryger Urszula 10 Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi BRAK
4. Ślusarczyk Urszula 10 Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach BRAK
5. Chojnacki Grzegorz 10 Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi BRAK
6. Łykowski Piotr 10 Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu BRAK

Brak w/w osób w rankingu TOP2% Stanford University & Elsevier.

Wnioski:

- na ogólna liczbę 86 (85) osób, które  napisały najwięcej recenzji tylko  10 z nich znalazło się w rankingu TOP2% 2023, czyli ok. 12%,
- osoby te napisały w sumie 414 recenzji, a osoby z rankingu 79, czyli ok. 20%,
- jeśli przyjąć (za danymi w artykule J. Gruby), że w sumie w bazie zamieszczonych jest 3197 postępowań o nadanie tytułu profesora od momentu powołania Rady Doskonałości Naukowej to napisano ok. 16,000 recenzji. Z tego nadano 2200 tytułów naukowych, czyli napisano 11,000 recenzji. W takim zestawieniu udział monopolistów stanowi tylko 3,76%;
- jeśli zawęzić liczbę recenzentów do 1570, którzy napisali więcej niż 3-4 recenzje, to udział monopolistów wrasta  do ok. 5,5%, czyli nadal nie jest dominujący.

Ale problem dopuszczenia do zawyżonej liczby recenzji dla wąskiej grupy osób, nie poparty w większości uczestnictwem w nauce światowej, pozostaje otwarty. Być może decyduje nadal renoma uczelni, czy uznanie danej osoby w środowisku? Wiem z własnego, ponad 50-letniego doświadczenia, że pozytywna ocena dorobku naukowego ze strony „znakomitości” naukowej ma duże znaczenie jako silny bodziec do pracy naukowej.

Sądzę, że po zapoznaniu się z dodatkowymi informacjami zainteresowani odpowiedzą sobie bez trudu na dwa kluczowe pytania zadane w artykule Pani dr. J. Gruby (i moje dodatkowe):

Czy członkowie RDN są wybierani do recenzowania częściej niż osoby będące spoza „kręgu doskonałości”?

Czy w obrębie dyscyplin są osoby „trzymające władzę” w nadawaniu tytułu profesora?

Czy recenzenci najważniejszych wniosków w karierze naukowej powinni wykazać się uczestnictwem w nauce światowej?

Prof. dr hab. inż. Wit Grzesik

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze   
-1 # KJK 2024-11-23 15:48
Kolejny rzeczowy i rzetelny tekst profesora W. Grzesika w SWP, poparty konkretnymi faktami:
„Jak ocenić status naukowy recenzentów RDN?” Gratulacje dla Autora - takie artykuły zawsze czyta się z zaciekawieniem, choć nie wszystkim muszą się kojarzyć z przyjemnością.
Odpowiedz
+1 # Autor 2024-11-11 12:06
Szanowna Pani Rozalio,
Dziękuję Pani za ten komentarz. Spodziewałem się takiej reakcji i zarzutów. Ma Pani całkowitą rację. Ranking TOP2% , który uwzględniłem dotyczy kategorii kariery naukowej, a nie cytowań rocznych w których przypadki o których Pani wspomina są bardziej prawdopodobne. Zresztą
problem uczciwości naukowej jest często podnoszony w publikacjach FSWP. Zwracamy uwagę na negatywny wpływ fabryk artykułów, które chyba ma Pani na myśli. Uznałem, że członkowie RDN reprezentują (powinni reprezentować) najwyższy poziom wiedzy, etyki i moralności. Ocena wiedzy takich osób powinna jednak nastąpić w oparciu o kryteria przyjęte w świecie, a to ranking TOP2% w dużym stopniu gwarantuje.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich zatroskanych stanem nauki polskiej.
Odpowiedz
-2 # Rozalia 2024-11-11 22:26
Szanowny Panie Profesorze, posiadanie wiedzy i zrobienie kariery na poziomie TOP2% lub jeszcze lepiej NICZEGO NIE GWARANTUJE.

Na dowód pozwolę sobie przytoczyć przykład Profesora Igora Andrejewa. Posiadł on wiedzę prawniczą i zrobił karierę naukową, według dzisiejszych kryteriów, na pewno na TOP2% lub i wyżej. Patrz jego notka biograficzna w Wikipedii, pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Andrejew.
Ale tę swoją wiedzę prawniczą i swoją pozycję wykorzystał, aby posłać na śmierć swojego rodaka, gen. Augusta Emila Fieldorfa. Pan Prof. Igor Andrejew brał udział w mordzie sądowym.
Patrz: "Sprawa wyroku śmierci na gen. „Nila”" w notce pod adresem pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Andrejew i w notce "Śledztwo w sprawie mordu sądowego" pod adresem pl.wikipedia.org/wiki/August_Emil_Fieldorf.

Ku zastanowieniu, szczególnie w ten dzień Święta Niepodległości.

Wydaje się mi, że właśnie Science Watch Polska walczy o to, aby nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce przygotowały się godniej na to Święto, jak będziemy je obchodzić za rok i w następnych latach.
Odpowiedz
+1 # Autor 2024-11-16 14:25
Wyjaśniam, że w rankingu TOP2% kariera jest odniesiona tylko i wyłącznie do okresu w którym ukazały się cytowane publikacje danego autora. Mnie podsumowano cytowania z publikacji za okres 1986-2024. Ale są liczne przypadki rozpoczęcia publikowania (first year) w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Jest nawet przypadek z 1914 r. Polityczne i nieprzyjazne komentarze są nie na miejscu i świadczą niestety o braku zrozumienia intencji autora w przedstawieniu obecności recenzentów w tym rankingu. Fundacja opublikowała mój artykuł właśnie z takim zamiarem.
Odpowiedz
+1 # Rozalia 2024-11-16 20:09
Szanowny Panie Profesorze, postawił Pan tezę, a ja ją kontrprzykładem OBALIŁAM. W matematyce do obalenia jakiejś tezy WYSTARCZY jeden kontrprzykład!!!

Bardzo mi przykro, że mój komentarz nazwał Pan nieprzyjaznym i uwarunkowanym politycznie.

Ja nie jestem Panu nieprzyjazna. Nawet Pana polubiłam, bo nie jest Pan "piewcą WIELKOŚCI nauki polskiej", jak większość akademicka i Pan Minister Dariusz Wieczorek. Wydaje się mi, że jestem rasowym naukowcem, i to tyle.

A jeżeli chodzi o to polityczne uwarunkowanie mojego komentarza, i jeżeli Pan "wszędzie węszy pobudki polityczne", to może się Pan ZDZIWI. Ale przyznam Panu rację. W samej rzeczy TAK JEST. Dla przykładu weźmy Pana tytuł profesora, który Pan otrzymał z Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułów (dyplom wręczał Prezydent RP). Ta Komisja i Prezydent RP to ORGANY POLITYCZNE!!! Chyba nie zaprzeczy Pan temu?
Odpowiedz
0 # Rozalia 2024-11-18 12:40
Ja czytam artykuły publikowane na łamach forum Science Watch Polska od niedawna. Widzę w nich ostrą krytykę taktyki nicnierobienia przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podnoszone zewsząd BARDZO POWAŻNE zarzuty pod adresem RDN. Milczenie.

Może tak mu zaleciło jego zaplecze metodologiczne i eksperckie. Jednym z członków tego zaplecza jest członek RDN prof. Bogusław Śliwerski. Prowadzi swojego bloga (sliwerski-pedagog.blogspot.com/), poprzez którego rozpowszechnia swoje "ekspertyzy". Być może to jest także taka "tuba" RDN? A też w NIEWYBREDNY sposób atakuje na nim, personalnie, osoby, które są autentycznie zainteresowane poprawą kondycji nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. A na pewno do takich osób zalicza się prof. dr hab. inż. Wit Grzesik.

Co dzisiaj przeczytałam na blogu prof. Śliwerskiego o prof. Grzesiku? W artykule pt. "Czego nie rozumie profesor dr hab. inżynier Wit Grzesik" z dnia 17 listopada 2024. Proszę każdego, kto czyta ten mój wpis, aby zaznajomił się z tym tekstem. Będzie to ciekawa lektura.

Ja pozwolę sobie tylko zauważyć, że prof. Śliwerski w ww. artykule z PREMEDYTACJĄ obraża prof. Grzesika, używa niewybrednych słów i określeń w odniesieniu do jego osoby. To niedopuszczalne. Biorę Pana prof. Grzesika w obronę.

Przeciwieństwem stylu prof. Śliwerskiego, jest sposób wypowiedzi prof. Grzesika. Proszę zauważyć, że prof. Grzesik w dyskusji ze mną w temacie jego złożonej na tym forum propozycji ulepszeń w procedurze recenzowania osiągnięć habilitacyjnych i na tytuł profesora używa ARGUMENTÓW, a NIE INWEKTYW, argumentuje merytorycznie, rzeczowo, nie używa niewybrednych albo obraźliwych słów i określeń. Jak ja to określam, zachowuje się jak rasowy naukowiec.

A teraz jego zupełne przeciwieństwo: prof. Śliwerski. Kto go wypromował? Kto mu nadał tytuł profesora?

I może jeszcze na koniec apel do Pana Ministra Wieczorka. Niech się głęboko zastanowi, czy z takimi ekspertami, jak prof. Bogusław Śliwerski, daleko zajedzie.
Odpowiedz
+2 # Autor 2024-11-19 13:19
Dziękuję Pani za ten komentarz, ale tak naprawdę broni Pani Panią dr. J. Grubę. W świecie hejtu i nienawiści jest to duża odwaga. Ja tylko wykazałem, że w swoich analizach zastosowała właściwe kryteria, co zarzucał jej prof. Śliwerski. Tego już Pan prof. Śliwerski nie raczył wspomnieć na swoim blogu poświęcając mi cały wpis. Tak Panie Profesorze, nie tylko można bronić takiej osoby, ale każdy uczciwy naukowiec powinien to zrobić. Nie miałem zamiaru odpowiadać na wpis Pana Profesora, ale zamieszczam wypowiedź Wielkiego Uczonego Alberta Einsteina. Jego portret z tą wypowiedzią miałem na honorowym miejscu w moim pokoju służbowym. I nie sądziłem, że przyda mi się jeszcze na emeryturze.
Słabi ludzie się mszczą
Silni ludzie przebaczają
Inteligentni ludzie ignorują
Pozdrawiam jak zawsze wszystkich zatroskanych poziomem nauki i kultury naukowej
Odpowiedz
+1 # Rozalia 2024-11-19 17:42
Panie Profesorze, miły wpis. Dziękuję też za miłe słowa o mojej osobie. Jak napisałam, jestem pełna uznania dla Pana, dla Pana merytorycznych artykułów (chociaż, jak dawałam do zrozumienia, nie ze wszystkimi Pańskimi konkluzjami mogłam się zgodzić).

A co do zacytowanej wypowiedzi Alberta Einsteina, gdy ją czytam i odnoszę do polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, to powiem tak: bardzo mi przykro jako Polce, że w naszym RDN przeważają ludzie mściwi, którzy nigdy nie przebaczają, a inteligentni jakoś się tam pochowali po kątach. Przykro mi, że tak jest w Polsce, a przecież mogłoby być lepiej?
Odpowiedz
+2 # Zaniepokojony 2024-11-24 10:19
Podzielam Pani rozgoryczenie. ale na nadzieję, że ci inteligentni gdzieś się pochowali trudno liczyć. Chciałoby się zaśpiewać za niezapomnianą D. Rin 'Gdzie ci mężczyźni, gdzie te herosy, gdzie? Z pewnością są tchórzami bo stołek jest najważniejszy. Dla nich można zadedykować za S. Michalkiewiczem lwowską wersję wypowiedzi A. Einsteina
(„Man kann singen, man kann tanzen, aber niemals mit Zasrancen” – jak twierdził lwowski muzyk Jan Gall). To powiedzenie jest także przypisywane T. Boyowi- Żeleńskiemu. Mam nadzieję, że pan prof. Bogusław Śliwerski, który specjalizuje się w obrażaniu innych da radę to przetłumaczyć i cokolwiek z tego zrozumieć.
Odpowiedz
0 # Eeeee tam 2024-11-11 10:54
Problem jest zupełnie gdzie indziej:

Ktoś zajmuje się wąską problematyką w Polsce z 10 innymi Badaczami/Badaczkami. Razem prowadzą badania, wspólnie publikują. Stają się ekspertami w tym wycinku nauki.


Kto będzie ich recenzował w awansie na stopień i tytuł?
Odpowiedz
0 # Oktawian 2024-11-11 22:42
Oczywiście, że problem leży gdzie indziej. Weźmy dla przykładu okoliczności, w których Pan prof. Andrzej Zybertowicz został profesorem. Nigdy by nim nie został, gdyby nie bardzo silna wola Panów profesorów: Grzegorza Węgrzyna, Bronisława Sitka i Mariana Goryni, aby go przegłosować na TAK. Wykorzystali swoje pozycje.

10 badaczy zajmujących się jakąś wąską problematyką to jeszcze nie nauka. Nauka to coś szerszego, a więc nie powinien taki przypadek nastręczać kłopotów w postępowaniach awansowych.
Odpowiedz
+1 # Rozalia 2024-11-10 22:52
Szanowny Panie Profesorze, na pierwszy rzut oka dobrze Pan pisze, ale zwrócę Panu uwagę na to, że jeżeli ktoś jest uwzględniony w rankingu TOP2%-procentowych naukowców, to fakt ten NIE GWARANTUJE, że postępuje on etycznie i jest człowiekiem moralnym. Są znane przypadki TOP2%-procentowców, którzy w postępowaniach habilitacyjnych i o tytuł profesora dopuścili się czynów uważanych (zgodnie z zapisami w KK) za czyny karalne.

Co stąd wynika? Że sprawa jest bardziej złożona. Nie będę się siliła tutaj na to, aby podać swoje, lepsze kryterium od Pańskiego. Ale może te przymioty, którymi powinni wykazywać się recenzenci (nie tylko w postępowaniach awansowych) powinny być następujące: wiedza I trzymanie się zasad etycznych I moralnych. Te wszystkie trzy rzeczy razem. Wiedza z etyką i moralnością powinny iść w parze. No oczywiście wiedza na pierwszym miejscu, bo jak powoływać kogoś na recenzenta w danej dziedzinie, jeżeli nie posiada w niej dostatecznej wiedzy (i ma się rozumieć wymaganych osiągnięć własnych)? A sztuka pisania recenzji? To się rozumie, że jeżeli recenzent osiągnął takie wyżyny naukowe, że jest powoływany, właśnie, na recenzenta, to już dobrze opanował, również, sztukę pisania recenzji.
Odpowiedz
4.png6.png1.png9.png6.png1.png8.png