WYDARZENIA
 Bezpłatne webinaryKonferencje, szkolenia, warsztaty

Wprowadzenie
W ostatnich tygodniach dużo miejsca na łamach prasy opolskiej zajęły artykuły dotyczące nieetycznych praktyk publikacyjnych prorektora Politechniki Opolskiej – Grzegorza Królczyka. Gazeta opolska szczegółowo opisała udział G. Królczyka w spółdzielniach publikacyjnych w artykule "Profesor Grzegorz Królczyk z Opola lepszy od noblisty z Oxfordu. Na papierze…" , pisząc:

członkowie spółdzielni tworzą prace, w których się wzajemnie cytują oraz polecają. Pilnują też, by recenzować się we własnym gronie. Wszystko po to, aby zwiększyć szanse na publikację prac i nabijać statystyki. Nasz system nauki do tego zachęca. Korzystają na tym i naukowcy, i ich uczelnie. Dlatego nikt specjalnie tego nie ściga”.

Artykuły odbiły się szerokim echem w środowisku akademickim w całym kraju, potępiając tworzenie tzw. „karteli naukowych”.

O „papiernictwie” G. Królczyka pisał również na swoim blogu For Better Science Leonid Schneider wskazując, że prorektor PO posiada liczne publikacje z Danilem Yurievichem Pimenovem. W artykule A precursor of sustainable manufacturing wskazywał, że D. Pimenov jest nie tylko papiernikiem, ale także nacjonalistą popierającym inwazję na Ukrainie (o czym podobno pisał na swoim profilu na LinkedIn i VKontakte).

Informacji tych nie udało się zweryfikować. Istnieje prawdopodobieństwo, że konta Pimenova zostały wyczyszczone z dyskredytujących naukowca treści. Jednak informacje dotyczące Pimenova oraz jego współpracy z polskimi naukowcami stały się inspiracją do zgłębienia tematu i podania interesujących statystyk, które świadczą, że problem nie jest z pozoru marginalny.

KIM JEST DANIL PIMENOV?

Z informacji na stronie https://app.dimensions.ai/details/entities/publication/author/ur.011514123555.76 można dowiedzieć się, że jest magistrem i starszym wykładowcą na Uniwersytecie w Czelabińsku w Rosji.

PIMENOV Danil Yurievich, born in 1978, is currently a senior lecturer at the Automated Mechanical Engineering Department of the South Urals State University (National Research University), Chelyabinsk, Russia. Gained Master's degree in engineering and technology in the South Urals State University in 2001. Research interests include sustainability manufacturing, the different manufacturing processes such as macro-, micro- machining etc., tool wear, mathematical modelling using FEM, optimization of cutting conditions, use of artificial intelligence.

Posiada niewątpliwie wysokie wskaźniki bibliometryczne – 221 publikacji, 9333 cytowań oraz IH=55. W ciągu ostatnich 5 lat opublikował 165 artykułów:

  • 2024 r. – 3 publikacje
  • 2023 r. – 8 publikacji
  • 2022 r. – 46 publikacji
  • 2021 r. – 82 publikacje (!)
  • 2020 r. – 26 publikacji [2]

Obecnie D. Piemonov jest klasyfikowany w rankingu 10 najlepszych naukowców z Rosji w dziedzinie inżynierii i technologii.
Co skłoniło polskich profesorów do podjęcia współpracy publikacyjnej z D. Pimenovem?
Według bazy Scopus można znaleźć 102 artykuły, w których D. Piemonov figuruje, obok 40 autorów z Polski.

Wykaz publikacji D. Pimenova z polskimi naukowcami

 Największą liczbę wspólnych publikacji wykazują m.in.:

  1. Munish Kumar Gupta - 40 publikacji, Politechnika Opolska (od 13 sierpnia 2021 r. pełnoetatowy pracownik Politechniki Opolskiej. Link do autoreferatu M. Gupty w którym wskazuje na kontakty naukowe z D. Pimenovem - https://dn.po.edu.pl/images/Habilitacje/M.Gupta/Autoretreat.pdf)
  2. Tadeusz Mikołajczyk – 38 publikacji, Politechnika Bydgoska
  3. Szymon Wojciechowski – 24 publikacje, Politechnika Poznańska
  4. Grzegorz Królczyk – 19 publikacji, Politechnika Opolska
  5. Wojciech Kapłonek – 18 publikacji, Politechnika Koszalińska (zmarł w 2021 r.)
  6. Krzysztof Nadolny – 17 publikacji, Politechnika Koszalińska

Pozostałe 35 osób publikujących z D. Piemonovem mają od 1 do 6 publikacji. Najliczniej reprezentowana jest:

  • Politechnika Bydgoska - 12 osób
  • Politechnika Koszalińska – 11 osób.
  • Uniwersytet Zielonogórski i Politechnika Gdańska – 4 osoby.

Liczba publikacji polskich naukowców z D. Pimenovem

Biorąc pod uwagę punktację czasopism (licząc średnio 140 pkt) lider mógł w ten sposób zgromadzić nawet powyżej 5000 punktów do ewaluacji jednostki. Cała grupa z Politechniki Bydgoskiej wykazała łącznie 62 publikacje co mogło skutkować w wykazaniu z tego tytułu nawet 8500 punktów. Czy rektor Politechniki Bydgoskiej, jest świadomy legalności zdobytych punktów?

Aby uwiarygodnić informacje poniżej zamieszczono skany tytułowych stron niektórych czasopism oraz listę nazwisk publikujących z D. Pimenovem.

 
   

ZAKOŃCZENIE

Potępiając w ogóle działania publikacyjne w systemie fabryki artykułów należy zadać zaangażowanej w ten proceder części środowiska akademickiego pytanie: gdzie leży granica publikowania, do których zobowiązuje Kodeks etyki pracownika naukowego i Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Interesuje nas reakcja MNiSzW i przyzwolenie, aby osoby o takim kręgosłupie moralnym pełniły jakiekolwiek funkcje, dając tym samym fatalny przykład w swoich środowiskach.

Joanna Gruba


[1] https://forbetterscience.com/2024/08/09/schneider-shorts-9-08-2024-rector-lorenc-we-will-not-be-intimidated/#opole [dostęp 18.09.2024].
[2] https://scholar.google.com/citations?hl=en&user=T4l3-a8AAAAJ&view_op=list_works&sortby=pubdate [dostęp 18.09.2024].
[3] https://www.adscientificindex.com/scientist/danil-yu-pimenov/1210749) [dostęp 18.08.2024 r.].
[3] https://www.researchgate.net/profile/Danil-Pimenov [dostęp 18.08.2024 r.].

 

Dodaj komentarz

Komentarze   
+2 # Wojciech Ważny 2024-09-08 08:32
Potwierdzam. Nie ma woli politycznej. Wiem to z kręgów stojących bardzo blisko Rządu Pana Premiera Tuska.
Odpowiedz
+2 # Edmund 2024-09-05 13:20
Panie Piotrze Grudowski, NAJGORSZE w tym jest to, że w tej chwili nie ma WOLI POLITYCZNEJ, aby coś z tym zrobić, u nas. Pisałem o tym już na innych stronach WWW Fundacji Science Watch Polska. Może, jak zostaną zdymisjonowani szef RDN i Minister Dariusz Wieczorek, się ona pojawi?

Tylko wtedy, być może, pojawi się szansa na przeprowadzenie zmian, które "wyhamują staczanie się nauki w Polsce po równi pochyłej" i również naśladownictwo tych najgorszych trendów i patologicznych wzorców w nauce światowej.
Odpowiedz
+2 # Piotr Grudowski 2024-08-20 07:06
Pamiętam jak p. Gowin z uniesieniem zapowiadał likwidację punktozy i radykalne ale otwierające nas na świat przemodelowanie ewaluacji jednostek naukowych. Nadzieje środowiska wspierała frustracja związana z przytłaczającą, monstrualną biurokracją wynikającą z regulacji dot. ERK i KRK. Obecnie jasno widać, że w zasadzie wszystko co stało się po 2018 to katastrofa, destrukcja resztek w miarę zdrowych zasad, na których opierał się sektor szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Pytałem już wielokrotnie, ale odpowiedzi oczywiście nie znalazłem - czy ktoś policzył ile ta zabawa w kwantyfikację niekwantyfikowalnego kosztowała? Te gierki, sub- i nad-optymalizacje, sloto-osoby i osobo-sloty, całe sztaby zatrudnione po to, by dokładniutko zestawić w pieczołowicie projektowanych tabelkach jakże ciekawe i ważne cyferki wyrażające wartość w zdecydowanej większości niepotrzebnych nikomu "dzieł" i ich twórców. Nietrudno było przewidzieć, że tak skrojony system będzie się spektakularnie, pięknie degenerował i rozpocznie się tworzenie softowo-drapieżnych new-pisemek, spółdzielni publikacyjno-recenzenckich, sztuczne nadmuchiwanie quasi dorobków, awansów ludzi i śmieszno-strasznych jednostek-widm posiadających pełne prawa akademickie, dotowanie przez biedny budżet NiSW i tak już nieprzyzwoicie bogatych imperiów typu Elsevier, Springer, MDPI.
I tu pojawia się oczywista konstatacja - narzekać zwłaszcza u nas każdy może i lubi, ale co dalej, znowu zmiany?
Niestety chyba tak... Musi jednak być wola polityczna - czy takowa jest?
Odpowiedz
3.png6.png5.png7.png1.png5.png3.png