WYDARZENIA
 Bezpłatne webinaryKonferencje, szkolenia, warsztaty

Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości – ciekawa inicjatywa uczelni we wsparciu ochrony swoich pracowników i studentów
Biorąc pod uwagę główne cele Fundacji Science Watch Polska warto przybliżyć ważną inicjatywę oddolną osób pełniących różne funkcje na uczelniach w obszarze ochrony praw, równości i bezpieczeństwa. Jest to Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości, organizacja, która określa siebie wspólnotą doświadczeń i wartości.

Te dwa terminy są tu kluczowe, bowiem w tego rodzaju działaniach zapewne priorytetem jest szukanie najlepszych rozwiązań poprzez dzielenie się dobrymi praktykami. Do Sieci dołączyło wiele polskich uczelni, najważniejsze informacje na jej temat, a także dane osób zajmujących się prawami pracowników, studentów i doktorantów w poszczególnych organizacjach, można znaleźć na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego:

https://www.ur.edu.pl/uniwersytet/rowne-traktowanie/siec

Należy docenić ten pomysł osób pełniących funkcje w uczelniach wyższych, zwłaszcza, że organizacja jest nieformalna, skupia się na wzajemnym wsparciu w działaniach wynikających z obowiązków danego stanowiska. Dla sympatyków Fundacji może być to też ważna informacja, jeśli zatrudnieni są bądź studiują na uczelni, która wchodzi w skład Sieci. Można udać się bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za równość, różnorodność, bezpieczeństwo w swojej organizacji. Można szukać wsparcia w ramach Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości, jeśli z jakichś powodów załatwienie sprawy we własnej uczelni nie jest możliwe.

Warto też zwrócić uwagę na to, że poza dzieleniem się doświadczeniem, w Sieci ważną inicjatywą są badania, raporty i zbieranie informacji na temat problemów powtarzających się w wielu instytucjach, a także podjęcie współpracy z organizacjami poza Polską. Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości organizuje również spotkania online, a raz w roku spotkanie stacjonarne. Zaprasza do dołączenia wszystkich zainteresowanych pełniących w uczelniach funkcje związane z bezpieczeństwem, równością, różnorodnością czy wartościami w akademii.

Kolejny rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, przygotujmy się do niego jak najlepiej – bądźmy świadomi swych praw i możliwości wsparcia.

 dr Agnieszka Staszczyk

Dodaj komentarz

3.png0.png2.png3.png8.png5.png3.png