WYDARZENIA
 Bezpłatne webinaryKonferencje, szkolenia, warsztaty

Na początku marca 2021 r. do Fundacji Science Watch Polska wpłynęła informacja, że Prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych, dr hab. Jolanta Klimek-Grądzka, prof. KUL w lutym 2021 r. zmieniła oceny 6 studentom III roku na kierunku Historia.

Studenci z powodu niespełnienia warunków zaliczenia przedmiotu otrzymali od wykładowcy oceny niedostateczne. Niezadowoleni studenci zwrócili się z wnioskiem do Prodziekan w sprawie zweryfikowania podstaw odmowy udzielenia zaliczenia. Prodziekan J. Klimek-Grządzka zwołała komisję i zmieniła oceny studentom. Efekty tej zmiany są takie, że pięciu studentom komisja wstawiła do indeksów oceny bardzo dobre, a jednemu ocenę dostateczną.


Zaniepokojeni tym faktem zwróciliśmy się 15 marca 2021 r. do Rektora KUL ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskiego z pisemną prośbą o informację, czy nie zostały w tym przypadku naruszone podstawy prawne, gdyż § 25 ust. 8 Regulaminu studiów KUL, na który powołuje się J. Klimek-Grządzka, zakłada jedynie zweryfikowanie podstawy niezaliczenia.
Z brzmienia paragrafu wynika zatem, że weryfikacja podstawy niezaliczenia oznacza jedynie sprawdzenie, czy ocena (w tym przypadku niedostateczna) została wystawiona w sposób prawidłowy, natomiast nie może prowadzić do wystawienia oceny nowej.


Już 25 marca 2021 r. otrzymaliśmy odpowiedź Rektora KUL, który zapewnia Fundację, że zna wszystkie regulaminy obowiązujące na KUL, a zmiana ocen studentom jest znana Rektorowi i jego zdaniem jest zgodna z prawem. Zgodnie z odpowiedzią Rektora „każdy Student KUL ma takie same prawa i każdorazowo zgłoszone prawidłowo Prodziekanowi ds. studenckich zastrzeżenia co do otrzymanej oceny traktowane jest w taki sam sposób, zgodnie z obowiązującym regulaminem”.


Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko namawiać studentów KUL do beztroskiego spędzania wiosenno-letniego czasu, a w przypadku problemów z zaliczeniem przedmiotów – pisania wniosków o zmianę oceny.

Pismo Fundacji do Rektora KUL odpowiedź Rektora KUL do Fundacji w sprawie zmiany ocen

Joanna Gruba

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze   
+2 # Studentka historii 2021-05-11 19:37
Po pierwsze, p. Prodziekan J. Klimek- Grądzka, nie Grządzka, jak to dwukrotnie w artykule zostało mylnie zapisane. Po drugie- tekst bardzo stronniczo prezentuje sytuację, pomijając całkowicie przyczyny kłopotów z zaliczeniem przedmiotu lub sugerując, że jest ona winą tylko i wyłącznie studentów. Jeśli już się chce jakiś problem rozwiązywać i nagłaśniać warto byłoby poznać głosy wszystkich zainteresowanych stron. Także pokrzywdzonych przez Prowadzącą studentów, którzy byli już niestety kolejnym rocznikiem traktowanym mocno nieprofesjonalnie.
Odpowiedz
-2 # był student historii 2021-05-12 16:23
u nas jakoś nie było problemów z zaliczeniem, tylko myśmy się uczyli, a wy chodzicie po zmianę ocen. Wszyscy wiemy jaki jest tam poziom, od studentów się nic nie wymaga. Wykładowca boi się postawić gorszą ocenę jak 4, bo będzie miał kłopoty jak te opisane w artykule. Jednym słowem należą się wam podziękowania i prodziekan za kolejną świetną reklamę. Teraz studenci będą się pchali drzwiami i oknami. Na marginesie, to nie jest pierwszy wyskok prodziekan, kilka lat temu znana była sprawa studentek z jednego z kierunku językowego. Zrobiła to samo, co teraz. Z różnicą, że postawiła trójczyny
Odpowiedz
+2 # studentka 2021-05-13 18:33
Ciekawe, co piszesz, bo akurat ta prodziekan jest dopiero od 2018 r. prodziekanem, wcześniej byli tylko panowie...
Odpowiedz
0 # Rafał 2021-04-27 14:06
Nigdy nie słyszałem, żeby jeden nauczyciel podważał oceny drugiego, ale ta uczelnia jest wyjątkowa. Wstyd pani prodziekan, wielki wstyd!!
Odpowiedz
+2 # czytam i rozumiem 2021-05-13 18:35
A wystarczy przeczytać oświadczenie władz WNH i wszystko będzie jasne. Ale po co, prawda?
Odpowiedz
+1 # Ewa Górska 2021-04-25 10:55
Dla porównania P.Wr.-owa zmiana ocen habilitacja.eu/.../...
Odpowiedz
+1 # Robert Bielecki 2021-04-25 16:26
Zgadza się, "chcesz, to idź do sądu". Oni uważają, że podatnik i tak wszystko pokryje, w tym ich "niedopatrzenia"...
Odpowiedz
+3 # Andrzej 2021-04-23 06:03
Pani prodziekan zrobiła świetną reklamę uczelni. Poziom z przedszkola, nie obrażając przedszkola
Odpowiedz
0 # Robert Bielecki 2021-04-21 19:21
Najbardziej rozkoszne wydaje mi się wyjaśnienie, że Komisja zapoznała się z "notatkami z zajęć i lektur"... Można zadać pytanie, z czyimi notatkami się zapoznała. Tych studentów, co nie zdali? One są reprezentatywne? A co jeżeli nie chodzili na część zajęć i z tego powodu czegoś nie ma w notatkach? To już ich wtedy nie obowiązuje?
Odpowiedz
-1 # Katarzyna 2021-05-04 05:33
Komisja miała objawienie, stąd wiedziała co było na zajęciach. W sumie ta uczelnia reprezentuje bardzo wysoki poziom. Czego się można spodziewać od władz rektorskich, które poparła tezę o mordach rytualnych. Ja bym ich wszystkich do podstawówki odesłała. Żenada
Odpowiedz
+1 # Jeden z 6 studentów 2021-05-11 11:28
A z czyimi notatkami miała się zapoznać? Skąd wniosek że studenci nie chodzili na zajęcia? Proszę się nie sugerować tym co tutaj jest napisane, ponieważ artykuł ten został opublikowany bez uwzględnienia strony pokrzywdzonych przez Panią Profesor studentów. Z ową wykładowczynią problemy ma każdy kolejny rocznik historii. Wystawienie swojej opinii na podstawie nie obiektywnego artykułu jest godne pożałowania.
Odpowiedz
-2 # Daniel 2021-05-11 17:19
Chodziłem na zajęcia do Pani Profesor i nikt nie miał problemów. Myśmy się uczyli i czytali lektury a nie robili antysemicką nagonkę. Lepiej weź się do roboty. Dzięki takim gwiazdom jak ty, to cały świat się z was śmieje
Odpowiedz
0 # Renia 2021-05-11 18:53
Tacy geniusze idą w świat. Śmiechu warte, na studiach problemy bo notatki wymagała. Do piaskownicy z łopatką i wiaderkiem
Odpowiedz
3.png0.png2.png4.png0.png7.png1.png