WYDARZENIA
 Bezpłatne webinaryKonferencje, szkolenia, warsztaty

Dlaczego usunięto artykuł o rektorze PWSZ M. Cygnarze?

Z wielką przykrością informujemy, że 6 lipca 2020 r. otrzymaliśmy od radcy prawnego Grzegorza Dąbrowskiego, e-maila z żądaniem niezwłocznego usunięcia publikacji autorstwa Łukasza Kołodzieja, pt: Powiązania pomiędzy rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, policją, prokuraturą oraz środowiskiem sędziowskim na przykładzie miasta powiatowego. Studium przypadku na przykładzie Nowego Sącza.

W artykule Ł. Kołodziej opisał niejasne powiązania dr hab. Mariusza Cygnara, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z organami władzy państwowej. Cały artykuł zawierał dziesiątki dokumentów potwierdzających istnienie takich powiązań.

Faktem jest, że 18 maja 2020 r. na niejawnym posiedzeniu sądu SSO Monika Świerad wydała postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nienaruszania dóbr osobistych Mariusza Cygnara. Na to postanowienie powołuje się r. pr. G Dąbrowski. Powstaje jednak wątpliwość, czy profesjonalny pełnomocnik nie za szybko wyraża swoje obawy, że publikacja artykułów "jest oczywistym złamaniem zakazu sądowego i swój udział w tym ma fundacja Science Watch Polska, która rzekomo ma przeciwstawiać się łamaniu prawa. W związku z tym wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne mające na celu wyegzekwowanie obowiązku nałożonego przez Sąd".

Ponadto radca prawny G. Dąbrowski w mailu posuwa się do wypowiedzi o charakterze szantażu procesowego pisząc: "Jednocześnie informuję, że o sprawie zostaną niezwłocznie poinformowane organy sprawujące nadzór nad Fundacją tj. Prezydent Miasta Gliwice i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto zawiadomiony zostanie Rzecznik Praw Obywatelskich. Niezbędnym bowiem jest, aby Rzecznik miał pełny obraz działań Fundacji, która stara się o jego wsparcie. Niewątpliwie niepożądanym jest aby Rzecznik Praw Obywatelskich firmował lub tylko wspierał podmiot, który lekceważy orzeczenia Sądów".

Ponieważ nie ma jeszcze wyroku sądu w tej sprawie, kategorycznie żądania skierowane przez radcę prawnego G. Dąbrowskiego formułowane jedynie na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu są przedwczesne. Tak jak przedwczesne jest nazywanie Ł. Kołodzieja dłużnikiem. Prawomocny wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł i nie jest jeszcze przesądzone, racje której strony uzna sąd.


Przypomnijmy

18 maja 2019 r. SSO w Nowym Sączu, Monika Świerad wydała postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego o zaniechaniu dalszych naruszeń poprzez zakazanie pozwanemu Łukaszowi Kołodziejowi rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie informacji dotyczących habilitacji Mariusza Cygnara. 

Jeżeli chodzi o pierwszy punkt postanowienia, nie ma wątpliwości, że M. Cygnar uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Wątpliwości natomiast budzi w jaki sposób uzyskał stopień, ponieważ książka habilitacyjna Zastosowanie systemu zapłonowego iskrowego i samoczynnego w silniku spalinowym, oddana jako główne osiągnięcie opisuje badania, które nigdy nie zostały przeprowadzone, a sam zainteresowany nie miał dostępu do aparatury znajdującej się w laboratorium Politechniki Krakowskiej, co znajduje odzwierciedlenie w 2 dokumentach wydanych przez tę uczelnię.

Dbając o rzetelność podejmowanych przez Fundację Science Watch Polska działań, oraz ze względu na obowiązek dziennikarski, będziemy Państwa informować o dalszych ustaleniach w sprawie rektora PWSZ w Nowym Sączu, Mariuszu Cygnarze.

dr Joanna Gruba
Prezes Fundacji
Science Watch Polska

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Musisz się zalogować aby dodawać komentarze.

Komentarze   
+6 # Marek Wroński 2020-07-23 14:20
Tą sprawę nadal monitoruje "Forum Akademickie" i jak będą dalsze znane fakty to opiszę tak jak poprzednio.
+2 # Robert Bielecki 2020-07-17 09:56
Chwileczkę, ale czy jest zakaz opisywania powiązań Cygnara? Bo tego dotyczył artykuł, o ile mnie pamięć nie myli.
2.png0.png9.png4.png1.png3.png8.png