W artykule pt. Jakie formy może przybierać plagiat naukowy? z 04 stycznia 2024 r. przedstawiono katalog nierzetelnych praktyk naukowych, które powinny być potraktowane jako wykroczenia o charakterze plagiatu. Tym razem w nawiązaniu do propozycji XI przykazania „Nie bądź obojętny” przekazujemy wszystkim zainteresowanym naprawą nauki polskiej wersję katalogu przykazań antyplagiatowych.
1. Nie fabrykuj danych.
2. Nie zapożyczaj cudzej pracy bądź jej koncepcji bez wskazania jej autora.
3. Nie używaj niewłaściwych metod pomiarowych, statystycznych i prognostycznych prowadzących do wyolbrzymienia uzyskanych wyników.
4. Nie redaguj celowo raportów nastawionych na „oczekiwany z góry” wynik.
5. Nie pomijaj wyników wskazujących na niedoskonałości stosowanej metodyki, ale je obiektywnie ujawniaj.
6. Nie ukrywaj lub nie niszcz danych źródłowych uniemożliwiających weryfikację wiarygodności publikacji, gdy zostaniesz posądzony o udział w „fabryce artykułów”.
7. Nie bądź stronniczy, przez niechęć lub zawiść, we wskazywaniu wiodących zespołów badawczych lub autorów cytowanych publikacji.
8. Nie publikuj celowo praktycznie bezwartościowych publikacji z wycinków badań lub badań wstępnych, aby je tylko mnożyć.
9. Nie sugeruj szczególnego znaczenia niepewnych wyników badań i nie nagłaśniaj ich skutków społecznych.
10. Nie wymuszaj współautorstwa w związku z podległością służbową i nie pomijaj podwładnych jako współautorów, ale i nie dopisuj grzecznościowo za wspieranie w niezasłużonych awansach i nieetycznych praktykach publikacyjnych.
11. Nie pojmuj fałszywie „dobra instytucji” przez ignorowanie lub przemilczanie wykroczeń pracowników, źle pojmowanego koleżeństwa, czy ukrywanie działań nieetycznych.
12. Nie czerp niezasłużonych korzyści materialnych z uprawiania nauki.
13. Nie wykorzystuj autorytetu naukowego poza obszarem nauki, służąc w złym interesie społecznym.
Redakcja